Esperanto

Birçoğunuzun Esperanto diye bir dil mi vardı dediğini duyar gibiyim. Evet Esperanto dili yapay bir dildir.

Esperanto dili 1887 senesinde ortaya çıkan bir dildir. Dilin yaratıcısı Ludwik Lejzer Zamenhof’dur. Ludwik Lejzer Zamenhof göz doktorudur ve Polonyalıdır. Ludwik Lejzer Zamenhof’un yaşadığı yerde Yidiş, Rusça gibi diller konuşulmaktaydı. 1880’li yılında bu yapay dili bulan Zamenhof 1887 yılında dili yayınlamıştır. Dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu dilde kelime kökleri genel olarak Avrupa dillerinden alınmıştır. Zamenhof’un amacı dili kullanan insanların birbirleriyle iletişimini kolaylaştırmaktı. Bu nedenle dili 16 kurala dayalı olarak inşaa etti.

Zamenhof İngilizcedeki dil bilgisi sisteminin zor ve gereksiz olduğunu düşünerek bunu basitleştirebilmek adına bu dili bulmuştur. Esperanto dilindeki kelimelerin çoğunu basit olduğunu düşünerek Cermen ve Romen dillerinden türetmiştir.

Kurumumuzda esperanto dili eğitimi verilmemektedir. Online yds kursu ve yökdil kursu programlarımız için ilgili sayfayı ziyaret edebilir, kurs hakkında detaylı bilgi alarak kurs kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Yeni dönem YDS ve YÖKDİL kursu programlarımızda son kontenjanları kaçırmayın!