Almanca Aile Birleşimi Kursu

Ön Kayıt - Ön Bilgi Formu

Almanca Aile Birleşimi Kursu
PROGRAMLARIMIZ BAŞLIYOR !

Almanca Aile Birleşimi Kursumuzda Son Kontenjanları ve İndirimli Fiyatları Kaçırmayın!

03 04
days
20 21
hrs
58 59
mins
16 17
secs

Almanca Aile Birleşimi

En Kaliteli Kurs, En Uygun Fiyatlar.. (Ön Kayıt – Ön Bilgi)

  Kayıt Olmak İstediğiniz Program:

  Almanya Aile Birleşimi

  Almanca Aile Birleşimi, kişilerin eşlerinin yanında oturabilmek için yurt dışında oturma ve çalışma izni aldıkları bir çeşit aile vizesidir. Alman asıllı olan insanlar, Almanya’da yaşayıp diğer asıllı olan vatandaşlar ve daha benzeri durumda evli olan binlerce kişi her sene başvuruyor. Başvuruda Almanların en çok dikkat ettikleri ise, gerçek bir evlilik ve başvuran kişinin a1 düzeyinde Almanca biliyor olması, kişinin geçerli bir pasaportunun olması, sınır dışı edilecek bir sebebinin olmaması ve benzeri şeyler vardır.

  Son zamanlarda dışarıdan göç nedeniyle toplum yapısında sarsılma olsa bile, bu vizeyi vermeye başladığından beri Almanya için önemli olan şeylerden biri gerçek bir evlilik. Başvuran kişilerin evrakları tam olsa bile evliliği kanıtlayıcı şekilde kişilere ‘Nasıl tanıştınız? Nerede tanıştınız? Düğününüz oldu mu? Ne sıklıkla görüşüyorsunuz ?’  gibi sorularla sözlü mülakata tabi tutuluyor. Oturma ve çalışma izninde Blue Card’ın önemli olması ve başvuru kabulünüzü kolaylaştırması gibi Almanlarda başvuran kişilerin arasında nikah olmasındansa düğün olmasına önem veriyor. Fakat bu durum zorunluluk olmadığı gibi Almanya Aile Birleşimi Vizesi için sadece bir artı puan.

  Almanya Aile Birleşimi Vizesi

  Aile Birleşimi Vizesi için bir diğer önemli olan şey ise, kişinin a1 düzeyinde Almanca biliyor olması. Neredeyse her Avrupa Ülkesi için önemli bir durum olduğu gibi, Almanya’da kendi bünyesinde vize talep eden kişiden GOETHE, ENS, ÖSD veya TELC GMBH’den A1 sertifikalı belge istiyor. Kişi bu sınavlara kayıt olup ders görmek zorunda değil fakat GOETHE’den belgesi olması vize için şart. Fakat GOETHE’den aşağı belge kabul edilmese bile daha iyi kurum ve kuruluşlardan sertifikalar kabul ediliyor. Kişinin kendini net ve anlaşılır bir almanca ile ifade etmesi, temel düzeydeki kişisel soruları algılayabilecek ve yanıtlayabilecek kadar bilgisi olması gerekiyor.

  Almanca Aile Birleşimi Sınavı

  Almanca Aile Birleşimi Sınav formatını genel hatlarıyla anlatmak gerekirse, sözlü ve yazılı olmak üzere 2 bölümden oluşuyor ve sınav toplamında 65 dakika sürüyor. Listening (dinleme) bölümünde kişinin günlük hayatından telefon görüşmeleri, mini dialoglar dinletilir ve soruları cevaplandırılır. Writing (yazma) kısmında ise genel hatları ile bir konu verilir ve bu konu üzerinden en az 30 kelimelik bir metin çıkartılması istenir. Reading (okuma) bölümünde ise yine kişinin günlük hayatından gazete ve ilanlar, benzeri haber metinleri, mesajlar, ve çeşitli düzeyli makaleler okutulur ve soruları cevaplandırılır. Sözlü sınavda ise kişi kendini tanıtır, gruptan ve gözetmenden gelen sorulara cevap verir. Yaklaşık 15 dakika süren sözlü mülakatın soruları genel hatlarıyla ‘Adın nedir? Doğum yılın kaç? Hobilerin neler?’ gibi sorulardır. Bu sınavı geçmek için Almanca kursuna gitmek zorunlu olmasa bile, ayda bir yapılan bu sınavdan A1 sertifikasını almak için sınavdan en az 60 almak gerekiyor. Tabi dil açısından yardım almak ve başarı sağlayabilmek adına en az 8 hafta eğitim almakta fayda vardır.

  Almanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu

  Almanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu’nu gerçekleştirmek için ise kişinin öncelikle iData’yı arayıp telefon üzerinden konsolosluklardan randevu alınması gerekmekte olup sadece Ankara, İstanbul ve İzmir konsolosluklarından randevu verilmektedir. İşlem ücreti  5 Euro olarak kabul edilir ve ödeme bilgileri eğer başka bir şekilde ödeme talep etmezseniz telefon üzerinden sesli olarak verilir.

  Başvuru yaparken başvuru formu, biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, pasaport, evlilik cüzdanı ve ikametgah gibi klasik belgelerin yanında taraflardan Almanya’da olan kişi için çalıştığı yer ile olan iş sözleşmesi, her iki taraf için başka bir  ülke vatandaşı ise vatandaşı olduğuna dair belge ve bunların taraflara göre değişen birkaç nüshası isteniyor.  Eğer varsa Blue Card, kişiyi oturma ve çalışma izninde bir adım öne taşır. Çünkü Mavi Kart, Avrupa Birliği Üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olup, kendi isteği ile başka bir ülkenin vatandaşlığı için çalışan kişiler için tasarlanmış bir karttır. Belgeler, başvuran kişi ve eşine göre değişiklik gösterebiliyor.

  Start Deutsch Nedir?

  Start Deutsch, sınavı geçtiğin takdirde 6 basamaklı olan dilin a1 seviyesinde bilgili, yani başlangıç düzeyinde olduğunu kanıtlayan bir Almanca sınavıdır. Almanya’ya aile vizesi başvurusunda bulunmak için bireylerin mutlaka Start Deutsch sınavı a1 belgesi sertifikasını sunması gerekmektedir.

  Sınava Kimler Katılabilir?

  Start Deutsch Sınavı’na 18 Yaşını doldurmuş bütün bireyler, Almanca Aile Vizesi Başvurusunda bulunmuş her birey katılabilir. Katılımda 18 yaş zorundalığı yoktur fakat 18 yaşının altından küçük birey, eğer sınavda verilen güncel sorulara cevap verememiş işe sorumluluk tamamen kişiye ait kabul edilir. 17 yaşında olan bireyler ise ‘’Yazılı İzni’’ni alarak sınava girebilmektedirler.

  Start Deutsch Sınavı

  Start Deutsch, yazılı ve sözlü kısımdan oluşmak üzere ikiye ayrılır. Yazılı kısmı 65 dakika, sözlü kısmı 15 dakika sürmektedir ve sözlü mülakata grup şeklinde girilmektedir. Sınavın yazılı bölümü kendi içinde hörverstehen (duyduğunu anlama), leseverstehen (okuduğunu anlama) ve schriftlicher (mektup yazma) kısımlarına ayrılır. Hörverstehen bölümünde, sınava girenlere günlük konuşmalar, karşılıklı mini dialoglar, kamu duyuruları vb. dinletilir ve bunun üzerinden sorular cevaplandırılır. Leseverstehen bölümünde gazete ve dergi haberleri,  günlük ilanlar, mesajlar, mektuplar veya ilgili düzeyine uygun güncel metinler okutulur ve soruları cevaplandırılır. Schriftlicher bölümünde ise bir konudan kabaca bahsedilir ve metine bağlı boşluk doldurmalar vb. aktiviteler yaptırılır.

  Sözlü sınava geldiğimizde ise kişi kendini tanıtır ve gözetmenin sorduğu soruları cevaplandırır ve buna ek olarak sınava giren kişi, diğer sınava giren kişilerin çektikleri kartlardaki sorulara da cevap verir. Bu sınavda başarılı olan kişiler, günlük olarak hayatını anlatabilir, basit ve kişisel sorular sorup cevaplandırabilir ve başlangıç düzeyinde karşılıklı dialog kurabilirler.

  Start Deutsch Sınavı Ne Zaman Yapılır ve Başarı Elde Etmek İçin Kaç Puan Alınmalıdır?

  Bu sınav, ayda bir yapılır ve sınava kayıt için telefonla randevu sistemi gelişmiştir. Sınavda başarı elde etmek ve Start Deutsch A1 Sertifikasını alabilmek için 100 üzerinden en az 60 puan almak gereklidir.

  Sınav İçin Eğitim Zorunlu mudur? Zorunluysa Ne Kadar Süre Alınmalıdır?

  Hayır, zorunlu değildir fakat Aile Birleşme Vizesi için başvuruyorsanız temeliniz olsa bile mutlaka en az 8 hafta boyunca dışardan destek almanız sizin yararınıza olacaktır.

  Start Deutsch Sınavından Çocuklarım Faydalanabilirler mi?

  Öncelikle çocuğun ailesinden çocuğun yaşamını garantilemesini isterler. 12 yaşına gelen çocuktan ise uyum sınavında başarı elde etmesi beklenir. 18 yaşına gelen çocuk ise Start Deutsch Sertifikası’ndan yararlanamaz.

  Sınav Sonuçlarını Nasıl Alırım?

  Şayet sınavda başarı elde etmişseniz eğer, A1 Sertifikanız 5 iş günü içerisinde ikamet ettiğiniz adrese postalanır. Kargo parası, sınava kayıt parası kişiye aittir. Sınava girilmediği takdirde kayıt parası kişiye geri iade yapılmaz.

  Vizeye Ne Zaman Başvurmam Gerekiyor?

  Start Deutsch A1 Sertifikası’nı elde ettiğiniz takdirde eğer diğer bütün belgeleriniz tamsa, vizeye hemen başvurmanızı öneririz, sertifikanın geçerlilik süresi sınırsız olsa bile sertifikayı aldığınız tarihle başvuru tarihiniz arasında geçen sürenin fazla uzun tutulmaması gerekir. Çünkü randevular genelde 2-3 ay sonrasına veriliyor.

  Vize Başvurumda Neler Olacak?

  Randevunuzu alıp Alman Konsolosluğuna gittiğinizde, vize memuru sizden evraklarınızı eksiksiz bir şekilde ister ve önce Türkçe olarak Almanya’ya neden gitmek istediğini, orada amaçladıkların ve hayallerin nelerdir bunları sorar. Bir sonraki aşamada ise, Almanya için yeterliliğinizi ölçmek adına size Almanca sorular yönelteceklerdir ve bu sorular sizin Start Deutsch Sınav döneminde aldığınız basit düzey eğitimi aşmamaktadır. Fakat kişinin dikkat etmesi gereken şey akıcı ve samimi olmaktır. Eğer heyecanlanmaz ve istenen sorulara cevap verirseniz bir problem çıkmayacaktır.

  Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

  Bunun tam olarak belirli bir süresi yoktur, belirli faktörlere göre değişim söz konusu olabilir fakat bir vize ortalama 1-2 ay içerisinde sonuçlanır. Olağandışı bir durumla karşılaşılmadığı sürece 3 ayı geçmemektedir.

  Vize Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

  Almanca Aile Vizesi Başvurusu Mutlaka İstanbul, Ankara ve İzmir Konsoloslukları’ndan yapılmalıdır ve hangi şehir bunlara bağlanıyor bakılmalıdır.

  Ankara: Gaziantep, Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay/Antakya, İçel/Mersin, Iğdır, Kahraman Maraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevsehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

  İstanbul: Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskisehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

  İzmir: Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.