YDS’de Başarının Sırları

YDS’de başarılı olabilmek için çok iyi İngilizce konuşuyor olmak maalesef ki yeterli değildir. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz. Anadili Türkçe olanları düşünelim. Hepimiz Türkçe konuşuyoruz ama hepimiz dil ve anlatım sınavlarından, yorum gerektiren paragraflardan istediğimiz puanları alamıyoruz. İşte YDS’de tıpkı bunun gibi. YDS; IELTS & TOEFL gibi konuşmayı, yazmayı ya da dinlemeyi ölçen bir sınav değildir. Tabii ki bir dilin dört alanına da ne kadar hakim olursanız sınava giden yolunuzdaki engelleri de o kadar kaldırmış olursunuz. Fakat YDS’de asıl ağırlık gramere, okuduğunu anlamaya, akademik kelime bilgisine verilmelidir.

YDS’de başarılı olabilmek için her alanda olduğu gibi ilk şart disiplindir. Öğrenci ister kendi hazırlansın, isterse bir kursun katkısıyla sınava girsin, yeterli zamanı ayıramıyor ve yeterli düzeyde çalışamıyorsa, çalışmaları yalnızca hafta da iki gün gittiği kursta kalıyor, bir sonraki haftaya kitabı hiç açmadan geliyorsa belki puanını bir nebze arttırır ama istediği puana ulaşamayabilir. Bu nedenle ilk yapılması gereken yeterli zamanı ayırmak, bir çalışma planı çıkartıp, düzenli olarak uygulamak, bir kurs aracılığıyla hazırlanıyorsa tüm derslere katılmak, anlamadığı konuları ders esnasında ya da sonrasında hocasıyla paylaşıp tekrar etmektir.

Bolca test ve deneme çözüp eksiklerini tespit etmek, gidermeye çalışmak ve geçmiş YDS sorularına yoğunlaşıp soru türleri hakkında bilgi sahibi olup, yds formatında denemelerle kendisini sürekli test etmek ise YDS sınavına hazırlananların uygulaması gereken bir diğer yöntemdir.