YÖKDİL

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), ÖSYM tarafından İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır. Sınav sosyal, sağlık ve fen bilimleri alanlarında uygulanmaktadır. YÖKDİL’de kişinin sınava gireceği dile ait gramer bilgisi, okuduğunu anlama ve kelime bilgisi ölçülür.

YÖKDİL’in amacı adayların yabancı dil yeterliliklerini ölçmektir. YDS ile benzer soru tiplerine sahip olan bu sınavı YDS’den ayıran en önemli özellik sosyal, sağlık, fen gibi bölümlere ayrılmasıdır. Sınava yükseklisans, doktora yapmak isteyenler, kamu kurumlarında dil yeterliliğini belgelemek isteyenler ve akademik kadrolara yerleşmek isteyenler girebilir.

YÖKDİL sınavı ilk uygulanmaya başladığı yıllarda YÖK tarafından yapılırken, günümüzde ÖSYM tarafından uygulanmaktadır. YÖKDİL sınavından toplam 80 soru bulunmakta olup, her soru 1.25 puandır. Sınavın toplam süresi 180 dakikadır. YÖKDİL sınavında cloze test, cümle tamamlama, paragraf soruları, çeviri soruları ve eş anlamlı cümle soruları bulunmaktadır. (daha&helliip;)

YÖKDİL Mi YDS Mi?

YÖKDİL Sınavı YÖK Başkanlığınca doktora ve doçentlik başvuru süreçlerinde baraj niteliğinde olan, adayların kendi alanlarında (sağlık bilimleri, fen bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler) olmak üzere üç temel bölüme ayrıldıkları bir sınavdır. YÖKDİL Sınavına, üniversitelerde lisansüstü eğitime başvurmak isteyen adaylar ile kurumsal yükseltmeler de kendilerinden akademik dil yeterlilik puanı istenen adaylar başvurabilir. Doktora başvurusu için en az 55, doçentlik başvurusu için ise en az 65 puan başarılı sayılacaktır.

YDS’ye (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) yüksek lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıp ve Diş Hekimliği uzmanlık sınavına girecek adaylar ve çeşitli ülkeler de denklik sınavlarına girecekler ile memuriyette dil tazminatı alacak adaylar girebilecektir.

YÖKDİL VE YDS FARKI NEDİR?

Yökdil Sınavı eski ÜDS gibi Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri olarak üç temel alana ayrılan sınavdır. YDS ise her alandan soru cevaplamanız beklenen bir sınavdır. Yani her ne kadar YÖKDİL ve YDS sınavı benziyor olsa da geçerlilik alanları farklıdır. YÖKDİL daha çok kurumsal alanlarda geçerliliği olan, YDS ise akademik alanlarda daha çok geçerliliği olan bir sınavdır.