YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), ÖSYM tarafından İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Çince, İspanyolca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır. Sınav sosyal, sağlık ve fen bilimleri alanlarında uygulanmaktadır. YÖKDİL’de kişinin sınava gireceği dile ait gramer bilgisi, okuduğunu anlama ve kelime bilgisi ölçülür.

YÖKDİL’in amacı adayların yabancı dil yeterliliklerini ölçmektir. YDS ile benzer soru tiplerine sahip olan bu sınavı YDS’den ayıran en önemli özellik sosyal, sağlık, fen gibi bölümlere ayrılmasıdır. Sınava yükseklisans, doktora yapmak isteyenler, kamu kurumlarında dil yeterliliğini belgelemek isteyenler ve akademik kadrolara yerleşmek isteyenler girebilir.

YÖKDİL sınavı ilk uygulanmaya başladığı yıllarda YÖK tarafından yapılırken, günümüzde ÖSYM tarafından uygulanmaktadır. YÖKDİL sınavından toplam 80 soru bulunmakta olup, her soru 1.25 puandır. Sınavın toplam süresi 180 dakikadır. YÖKDİL sınavında cloze test, cümle tamamlama, paragraf soruları, çeviri soruları ve eş anlamlı cümle soruları bulunmaktadır.

YÖKDİL Hangi Dillerde Yapılır?

YÖKDİL sınavı uygulandığı ilk yıllarda sadece İngilizceden yapılırken, günümüzde İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, İspanyolca ve Çince dillerinde yapılmaktadır.

YÖKDİL’e Kimler Girebilir?

YÖKDİL sınavına başta yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü programlara başvuracaklar ile, kamu kurumlarında veya akademik kadrolarda kariyer yapmak isteyenler girebilir. YÖKDİL puanları master, doktora ve doçentlik başvurularında, tus, dus ve ydus için yapılacak olan yerleştirme işlemlerinde, kurum atamalarında, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi kadrolarda geçerlidir.

YÖKDİL Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

YÖKDİL sınavı ilk çıktığı yıllarda YÖK tarafından uygulanırken, günümüzde ÖSYM tarafından uygulanmaktadır. YÖKDİL sınavına ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

YÖKDİL SINAV HAZIRLIĞI

YÖKDİL ve YDS gibi akademik sınavlara hazırlanırken akademik kelime bilgisi, okuduğunu anlama bilgi ve ileri düzey gramer bilgisi gereklidir. Aday kendisi çalışarak belli bir yol katetse bile bu tür akademik sınavlarda uzman desteği şarttır. Yökdil kursu programlarımızla yökdil sınavına online yds kursu programlarımızla ise yds sınavına hazırlanabilirsiniz.-