YÖKDİL Sınavı YÖK Başkanlığınca doktora ve doçentlik başvuru süreçlerinde baraj niteliğinde olan, adayların kendi alanlarında (sağlık bilimleri, fen bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler) olmak üzere üç temel bölüme ayrıldıkları bir sınavdır. YÖKDİL Sınavına, üniversitelerde lisansüstü eğitime başvurmak isteyen adaylar ile kurumsal yükseltmeler de kendilerinden akademik dil yeterlilik puanı istenen adaylar başvurabilir. Doktora başvurusu için en az 55, doçentlik başvurusu için ise en az 65 puan başarılı sayılacaktır.

YDS’ye (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) yüksek lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıp ve Diş Hekimliği uzmanlık sınavına girecek adaylar ve çeşitli ülkeler de denklik sınavlarına girecekler ile memuriyette dil tazminatı alacak adaylar girebilecektir.

YÖKDİL VE YDS FARKI NEDİR?

Yökdil Sınavı eski ÜDS gibi Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri olarak üç temel alana ayrılan sınavdır. YDS ise her alandan soru cevaplamanız beklenen bir sınavdır. Yani her ne kadar YÖKDİL ve YDS sınavı benziyor olsa da geçerlilik alanları farklıdır. YÖKDİL daha çok kurumsal alanlarda geçerliliği olan, YDS ise akademik alanlarda daha çok geçerliliği olan bir sınavdır.